Zpracování velkých formátů

S keramickými dlaždicemi velkých formátu je manipulace mnohonásobně jednodušší než s kamenem o stejném formátu, a celou desku 3 x 1m tak dokážou položit dva obkladači. S tímto materiálem však umí málokdo zpracovat a mnoho řemeslníků se takové práce bojí. Proto jsme rádi, že díky naším získaným zkušenostem na montážích, ale i na odborných školeních, můžeme konstatovat, že to dovedeme. Díky požití kvalitního nářadí a používáním nových technologií jsme schopni Vaši vysněnou místnost proměnit ve skutečné dílo.

Příprava podkladu

Příprava dokonale srovnaného podkladu je nezbytným základem pro další zpracování velkoformátových obkladů i dlažeb a musí se jí věnovat velká pozornost. Vřele doporučujeme podkladové desky KERDI-BOARD od společnosti Schlüter-Systems, s nimiž lze vyřešit několik věci najednou, a to jak vyrovnání a vytvoření podkladu (například podezdění vany), tak také hydroizolaci v celé ploše a v neposlední řadě separaci a eliminaci pnutí podkladu.

Více o přípravě podkladu najdete buď ve fotogalerii nebo ve videu na YouTube 

Video
Fotogalerie

Řezání

Materiál se řeže obdobnou metodou jako ostatní keramické dlaždice. My jsme se rozhodli vsadit na prověřenou kvalitu firmy Rubi a používáme tak její kompletní systém na zpracování, řezání, přenášení a manipulaci s velkými formáty. K tomu, aby byl materiál plně podložen, což je nezbytný předpoklad, využíváme speciálních „stolů“ o rozměru 110 x 320 cm, vytvořených přesně na míru.

– video ze zpracování –

Lepení

Doporučujeme používat lepidla značky Schönox určená na velkoformátové obklady, zejména s ohledem na jejich tuhnutí a jiné fyzikální a chemické vlastnosti a v neposlední řadě i kvůli jejich ekologické šetrnosti. Samotné lepení se provádí nanesením lepidla na stěnu a obklad. Dodržet celoplošné podlepení není úplně jednoduché. Dbáme především na úplné celoplošné podlepení. Samozřejmě dodáme vhodné lepidlo pro konkrétní podklady a zakázky.  

 – video s postupem lepení – 

Spony

Nové technologie vyrábí obklady již v síle 3,5mm a je potřeba je přesně vyrovnat. Materiál je méně křehký a je výrazně pružnější než původní slinuté dlažby. Pro kvalitní pokládku bez zubů se používají vyrovnávací spony, jež doporučujeme umisťovat ve vzdálenosti maximálně 50 cm od sebe. Díky tomuto spojení nevzniknou výškové rozdíly (zoubky) mezi jednotlivými dlaždicemi. Pokládku velkoformátových dlažeb bez vyrovnávacích spon si lze dnes jen stěží představit.

Spárování

Máte-li obloženo kvalitním materiálem, zbývá již jen jediná věc – zaspárování. Možná jste se již setkali s faktem, že spáry časem zajdou a nejsou na pohled tak hezké. Proto doporučujeme použít kvalitní epoxidové spárovací hmoty, které již dnes seženete ve velké řadě odstínů a barvách. Spárovací hmoty přinesou chemickou a mechanickou odolnost, stejně jako barevnou stálost.

Zpracování velkoformátů